Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to ro translation catalogue (22 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
ro: Editează (editor clasic)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
ro: Editează (editor de blocuri)

en: Change settings
ro: Modifică setările

en: Default editor for all sites
ro: Editor implicit pentru toate siturile

en: Editor Settings
ro: Setări editor

en: Default Editor
ro: Editor implicit

[ctx: Editor Name]
en: block editor
ro: editor de blocuri

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
ro: editor clasic

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
ro: Editează &#8222;%s&#8221; în editorul de blocuri

en: Switch to block editor
ro: Comută la editorul de blocuri

en: Switch to classic editor
ro: Comută la editorul clasic

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
ro: Implicit, editorul de blocuri este înlocuit cu editorul clasic, iar utilizatorii nu pot comuta editorii.

en: Allow site admins to change settings
ro: Permite administratorilor de situri să modifice setările

en: No
ro: Nu

en: Yes
ro: Da

en: Allow users to switch editors
ro: Permite utilizatorilor să comute editorii

en: Default editor for all users
ro: Editor implicit pentru toți utilizatorii

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
ro: Contributori WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
ro: Activează editorul clasic WordPress și ecranul vechi Editează articolul cu TinyMCE, casete meta etc. Suportă modulele mai vechi care extind acest ecran.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
ro: Editor clasic

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
ro: Editează &#8222;%s&#8221; în editorul clasic

en: Settings
ro: Setări
