Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to nl translation catalogue (25 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Block editor
nl: Blok-editor

[ctx: Editor Name]
en: Classic editor
nl: Klassieke editor

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
nl: Bewerk (klassieke editor)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
nl: Bewerk (blok-editor)

en: Change settings
nl: Wijzig instellingen

en: Default editor for all sites
nl: Standaard editor voor alle sites

en: Editor Settings
nl: Editor instellingen

en: Default Editor
nl: Standaard editor

[ctx: Editor Name]
en: block editor
nl: Blok-editor

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
nl: Klassieke editor

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
nl: Bewerk &#8220;%s&#8221; in de blok-editor

en: Switch to block editor
nl: Wissel naar blok-editor

en: Switch to classic editor
nl: Wissel naar klassieke editor

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
nl: Standaard wordt de blok-editor vervangen door de klassieke editor en gebruikers kunnen niet wisselen tussen editors.

en: Allow site admins to change settings
nl: Site beheerders toestaan instellingen te wijzigen

en: No
nl: Nee

en: Yes
nl: Ja

en: Allow users to switch editors
nl: Sta gebruikers toe te wisselen tussen editors

en: Default editor for all users
nl: Standaard editor voor alle gebruikers

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
nl: https://nl.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
nl: WordPress-bijdragers

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
nl: Schakelt de klassieke WordPress editor in en  het oudestijl scherm 'Bewerk bericht' met TinyMCE, metaboxen, enz.; ondersteunt de oudere plugins die dit scherm uitbreiden.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
nl: Klassieke editor

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
nl: Bewerk &#8220;%s&#8221; in de klassieke editor

en: Settings
nl: Instellingen
