Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to lg_UG translation catalogue (23 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
lg_UG: Terezza (Classic Edita)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
lg_UG: Terezza (Block Edita)

en: Change settings
lg_UG: Kyussa obukwatte

en: Default editor for all sites
lg_UG: Edita esokerwa ko kuntimbe zonna

en: Editor Settings
lg_UG: Obukwatte bwa edita

en: Default Editor
lg_UG: Edita esokerwa ko

[ctx: Editor Name]
en: block editor
lg_UG: Block Edita

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
lg_UG: Classic Edita

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
lg_UG: Kyussa &#8220;%s&#8221; mu Block Edita

en: Switch to block editor
lg_UG: Kyussa ode ku Block Edita

en: Switch to classic editor
lg_UG: Kyussa ode ku Classic Edita

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
lg_UG: Mutengeka, Classic Edita edda mukifo kya Block Edita atte abakozessa tebasobola ku kyusakyusa edita ezzo

en: Allow site admins to change settings
lg_UG: Kiriza abalabirizi b'omutimbagano okyusa ebikwatte

en: Editor
lg_UG: Edita

en: No
lg_UG: Nedda

en: Yes
lg_UG: Iye

en: Allow users to switch editors
lg_UG: kirizza abakozessa okukyussa edita

en: Default editor for all users
lg_UG: Edita esokelwako kulwa bakozessa

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
lg_UG: Abazimba WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
lg_UG: Esobozessa Classic Edita ya WordPress ne engeri y'okyussa ebiwandiiko ne TinyMCE, Meta Boxes, etc. Esobozessa pulagini enkadde ezirina endabika eno.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
lg_UG: Classic Edita

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
lg_UG: Terezza &#8220;%s&#8221; mu Classic Edita

en: Settings
lg_UG: Obukwatte
