Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to id translation catalogue (22 entries)

en: Default Editor
id: Editor Standar

en: Default editor for all sites
id: Editor standar untuk semua situs

en: Change settings
id: Ubah pengaturan

en: Editor Settings
id: Pengaturan Editor

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
id: Edit (editor klasik)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
id: Edit (editor blok)

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
id: editor klasik

[ctx: Editor Name]
en: block editor
id: editor blok

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
id: Edit &#8220;%s&#8221; di editor blok

en: No
id: Tidak

en: Default editor for all users
id: Editor standar untuk semua pengguna

en: Allow site admins to change settings
id: Izinkan admin situs mengubah pengaturan

en: Yes
id: Ya

en: Allow users to switch editors
id: Izinkan pengguna untuk beralih editor

en: Switch to classic editor
id: Beralih ke editor klasik

en: Switch to block editor
id: Beralih ke editor blok

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
id: Secara standar, editor blok diganti dengan editor klasik dan pengguna tidak dapat beralih editor.

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
id: Kontributor WordPress

en: Settings
id: Pengaturan

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
id: Mengaktifkan editor klasik WordPress dan layar Edit Post gaya lama dengan TinyMCE, Meta Box, dll. Mendukung plugin lama yang memperluas layar ini.

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
id: Edit &#8220;%s&#8221; di editor klasik

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
id: Editor Klasik
