Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to gl_ES translation catalogue (23 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
gl_ES: Editar (editor clásico)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
gl_ES: Editar (editor de bloques)

en: Change settings
gl_ES: Cambiar axustes

en: Default editor for all sites
gl_ES: Editor por defecto para tódolos sitios

en: Editor Settings
gl_ES: Axustes do editor

en: Default Editor
gl_ES: Editor por defecto

[ctx: Editor Name]
en: block editor
gl_ES: editor de bloques

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
gl_ES: editor clásico

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
gl_ES: Editar «%s» no editor de bloques

en: Switch to block editor
gl_ES: Cambiar ao editor de bloques

en: Switch to classic editor
gl_ES: Cambiar ao editor clásico

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
gl_ES: Por defecto, o editor de bloques substitúese co editor clásico e os usuarios non poden cambiar entre editores.

en: Allow site admins to change settings
gl_ES: Permitir aos administradores de sitios cambiar axustes

en: No
gl_ES: Non

en: Yes
gl_ES: Sí

en: Allow users to switch editors
gl_ES: Permite aos usuarios cambiar de editor

en: Default editor for all users
gl_ES: Editor predeterminado para todos os usuarios

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
gl_ES: https://gl.wordpress.org/plugins/classic-editor/

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
gl_ES: Colaboradores de  WordPress

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
gl_ES: Activa o editor clásico de  WordPress e o deseño tradicional da pantalla de edición con  TinyMCE, caixas meta, etc.. Compatible cos  plugins que amplían esta pantalla.

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
gl_ES: Editor clásico

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
gl_ES: Editar «%s» no editor clásico

en: Settings
gl_ES: Axustes
