Plugins - Classic Editor - Stable (latest release) - en to ast_ES translation catalogue (23 entries)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (classic editor)
ast_ES: Editar (editor clásicu)

[ctx: Editor Name]
en: Edit (block editor)
ast_ES: Editar (editor de bloques)

en: Default Editor
ast_ES: Editor por defeuto

en: Change settings
ast_ES: Cambiar los axustes

en: Default editor for all sites
ast_ES: Editor por defeuto pa tolos sitos

en: Editor Settings
ast_ES: Axustes del editor

[ctx: Editor Name]
en: block editor
ast_ES: Editor de bloques

[ctx: Editor Name]
en: classic editor
ast_ES: Editor clásicu

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the block editor
ast_ES: Editar &#8220;%s&#8221; nel editor de bloques

en: Switch to block editor
ast_ES: Cambiar al editor de bloques

en: By default the block editor is replaced with the classic editor and users cannot switch editors.
ast_ES: Por defeuto l'editor de bloques sustituise pol clásicu y los usuarios nun pueden intercambialos.

en: Allow site admins to change settings
ast_ES: Permitir a los alministradores de los sitios cambiar los axustes

note: Plugin URI of the plugin
en: https://wordpress.org/plugins/classic-editor/
ast_ES: https://ast.wordpress.org/plugins/classic-editor/

en: Switch to classic editor
ast_ES: Cambiar al editor clásicu

en: No
ast_ES: Non

en: Yes
ast_ES: Sí

en: Allow users to switch editors
ast_ES: Dexar a los usuarios cambiar d'editor

en: Default editor for all users
ast_ES: Editor por defeuto pa tolos usuarios

note: Author of the plugin
en: WordPress Contributors
ast_ES: Collaboradores de WordPress

note: Plugin Name of the plugin
en: Classic Editor
ast_ES: Editor clásicu

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221; in the classic editor
ast_ES: Editar &#8220;%s&#8221; nel editor clásicu

en: Settings
ast_ES: Axustes

note: Description of the plugin
en: Enables the WordPress classic editor and the old-style Edit Post screen with TinyMCE, Meta Boxes, etc. Supports the older plugins that extend this screen.
ast_ES: Activa l'editor clásicu de WordPress y l'estilu antiguu de la pantalla d'edición d'artículos con TinyMCE, MetaBoxes, etc. Compatible colos plugins vieyos qu'ameyoren esta pantalla.
